Městská knihovna Č. Třebová: Smetanova 173, 560 02 Česká Třebová
  • +420 732 756 827
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Zážitkové batůžky


Co jsou Zážitkové batůžky?

Hledáte zajímavý program na odpoledne nebo celý víkend, který vás s dětmi společně zabaví? Půjčte si v městské knihovně některý ze Zážitkových batůžků, které pro vás knihovnice nově připravily.
Zážitkový batůžek je plný her, knížek, pracovních listů, tipů na výlety, nápadů, zajímavostí a návodů na různé aktivity, ke kterým nepotřebujete ani připojení k internetu, ani jiné pomůcky, vše potřebné objevíte uvnitř.
Takže si stačí vzít batoh na záda a můžete vyrazit poznávat přírodu i věci okolo nás. Zážitkové batůžky nejsou jenom zábava, ale i nenásilná forma poznávání, hravého učení, pokusů a získávání nových informací.
Nabídka témat je široká: poznáte dinosaury, roční období, další vás zavedou třeba na cestu okolo světa, do říše ptáků, do dalekého vesmíru nebo budete zkoumat stromy či počasí. Některé aktivity jsou vhodné na doma, jiné vás naopak povedou na výlet do přírody.
Obsah každého batůžku je vždy překvapením. Jsme si jistí, že u žádného z nich se nebudete nudit ani chvilku.

Jak si vyberete a vypůjčíte zážitek?

Na jednu průkazku je možné si půjčit pouze 1 batůžek, lze si i rezervovat. Výpůjční doba je standardních 31 dní, a pokud si batůžek nezamluví jiný čtenář, lze výpůjční dobu až 2× prodloužit.

Batoh s knihou, hrou a návodem

Reakce z FB #1

"Geniální nápad ❤️ teď ve světě online něco konečně reálného. Půjčili jsme si Vesmírný batůžek a určitě nebude poslední."

#2

"Máme půjčený zážitkový batoh Jaro/Léto a musíme vám moc poděkovat za nápad. Děti jsou nadšený a já jsem teda nadšená zpracováním a vybranými aktivitami. Každý den je v provozu:) Rozhodně zkusíme i další."

#3

“My taky moc děkujeme, u nás první batoh dinosauři, toho nadšení, radosti z obsahu, úplně neuvěřitelný, skákali radostí z figurek .. no a po dvou týdnech doma stále baví a těší, obsah naprosto super, jste úžasný ❤️”

Aktuální nabídka

Kliknutím na jednotlivá tlačítka si zobrazíte záznam v našem katalogu. To se vám může hodit, pokud si chcete zážitek zarezervovat.

Jaro/léto

badge springVyjděte s batůžkem na zahradu a užijte si mnoho zábavy při hraní možná už zapomenutých (retro)her s kuličkami, gumou nebo na chodníku. Mimo jiné budete muset prokázat svoji zručnost při tvoření zmrzliny nebo si zahrajete jarní dobble. A splníte všechny jarní i letní úkoly a aktivity?

Dinosauři

badge springVydejte se s batůžkem na výpravu do pravěku mezi dinosaury. Budete objevovat geoparky v okolí, zkoumat kostry a těla dinosaurů na průhledných kartách nebo si můžete rozložit vlastní jurský park a hrát si s figurkami dinosaurů. Jistě vás zaujmou i pravěké fosilie nebo razítka, s kterými si vytvoříte vlastní jurský park. A víte, jak vypadá dinosauří véča?

Stromy

badge springS batůžkem se nikde neztratíte, naučí vás orientovat se v přírodě nebo používat kompas. A nejen to, dozvíte se mnoho zajímavých informací. Jak vypadá strom, na kterém rostou kaštany, žaludy nebo bukvice? A přiřadíte k nim i správný list a k jehličnanům šišku? Pak si můžete zahrát venkovní bojovku nebo postavit velký strom, v němž bydlí mnoho zvířat. A mimochodem hráli jste někdy pexoeso?

Podzim/zima

badge springI podzimní a zimní čas vás zavede ven, například do lesa poznávat stopy zvířat, které si však pomocí razítek můžete vytvořit i sami doma. Dozvíte se mnoho zajímavých informací, víte třeba, jak slaví Vánoce v Portugalsku nebo Rusku? A zvládnete i stínové pexeso nebo správně seřadit tučňáky, aby nespadly do ledového oceánu?

Ptáci

badge springByli jste někdy na ornitologické pozorovatelně? Že ne? Pak si vezměte z batůžku dalekohled a vydejte se na výlet pozorovat ptáčky. Nejprve se je ale naučte poznávat, prohlédněte si encyklopedii, kde si můžete poslechnout i jejich zpěv. Víte, kteří ptáčci k vám mohou přiletět ke krmítku a jak si krmítko vyrobit? A troufnete si je poznat jen podle stínu? V batůžku mimo jiné najdete i 24 nádherných dřevěných ptáčků.

Doprava

badge springRozložte si podložku a můžete brázdit silnice města, ale pozor na dodržování pravidel silničního provozu. Pokud si nejste jistí, značky se naučíte v mnoha dalších připravených aktivitách. Ani na výletě se s batůžkem nebudete nudit, najdete v něm totiž několik her na cesty. A hráli jste už někdy hexadomino nebo četli knížku, v které je dokonce i funkční výtah či pohyblivá autíčka?

Počasí

badge springAť už prší nebo svítí sluníčko, batůžek vás zabaví venku i doma. Víte, jak si vytvořit vlastní mlhu ve sklenici, srážkoměr nebo koloběh vody? Baví vás hry v blátě nebo s větrem o závod?
Taky si vyzkoušíte zahrát na dešťovou a hromovou hůl, přečtete meteorologickou pohádku nebo zkuste, zda sluníčko, duha nebo mrak umí držet balanc na deštníku.

Hmyz

badge springBatůžek vás zavede do rozmanitého světa včel, mravenců, motýlů a jiného hmyzu. Víte třeba, jak se z housenky stane motýl, nebo jak se narodí a roste včela? Prozkoumejte životní cyklus na krásně malovaných kartách. Pokud se vydáte ven, pozorovat živá zvířátka určitě oceníte kelímkovou lupu. Když se vám ale nepoštěstí zahlédnout motýla skutečného, nevadí, v batůžku na vás čeká hned 18 nádherných motýlů, kteří vypadají skoro jako živí.

Město

badge springPojďte se podívat s batůžkem do města, jak vypadalo ve středověku a jak dnes. Najdete všechna místa po České Třebové v detektivce? A mimochodem víte, co je to puclesso nebo jak se používá kompas? V neposlední řadě si můžete postavit vlastní město nebo celou čtvrť Kensington v Londýně.

Vesmír

badge springStaňte se kosmonauty a s batůžkem objevujte záhady vesmíru. Chcete si vytvořit souhvězdí z opravdu svíticích hvězdiček, dovézt kosmonauta do domečku, aniž by ho porazila raketa, nebo si postavit vesmírné město? A víte, kde je v okolí planetární stezka nebo jak se vaří vesmírný pudink? Ve vesmíru je prostě stále co objevovat.

Rostliny

badge rostlinyVezměte si batůžek na záda a vydejte se do rozmanité říše rostlin. Cestou budete poznávat různá semínka a hádat, co z nich vyroste. Můžete si také nějakou rostlinku sami zasadit nebo si vyzkoušejte nějaký pokus. Umíte si třeba udělat píšťalku z mrkve? Nepřeje počasí vašemu pobytu venku? Vytáhněte si z batůžku jednu z knížek nebo her a zaručeně se nebudete nudit ani doma.

Houby

badge springVezměte si batůžek a vyrazte do lesa na houby. Nožík je součástí batůžku, a pokud nechcete houby sbírat, ale jen si je pořádně prohlédnout, jistě oceníte i lupu. A že se vám nejvíce líbí červené muchomůrky, nevadí, v paměťové hře si budete hrát jen s nimi. A nebude to vůbec jednoduché. Než se však vydáte do lesa, je dobré vědět, které houby můžete sbírat, v tom vám pomůže nejen pexeso, ale také krásné dřevěné houby s kartami.

Lidské tělo

badge lidské těloPojďte si s batůžkem zahrát na lékaře. Oblékněte si bílý plášť, vezměte si stetoskop a pojďte zjistit, jak funguje lidské tělo. Nebo jak správně reagovat, když se někdo ve vašem okolí zraní. Víte, jaké orgány se nachází v lidském těle, kde mají své místo a k čemu slouží? S batůžkem si dokonce poskládáte lidskou kostru a s Dr. Bacilovou se podíváte do laboratoře na různé bacily.

Cesta kolem Světa

badge springVydejte se s batůžkem na výlet nejen po evropských státech. Cestou se dozvíte mnoho nových informací a rozhodně se nebudete ani chvilku nudit. Víte, jak vypadaly významné památky v minulosti? Jaká jsou oblíbená světová jídla? Troufnete si zahrát domino, kde musíte najít hlavní města evropských zemí? A co když se na cestě potkáte s piráty?

Železnice

badge spring

Milujete vše spojené s železnicí a chcete tuto zálibu sdílet se svými dětmi? Půjčte si v městské knihovně tento batůžek! S batůžkem můžete cestovat po zajímavých místech pro fanoušky železnice, naučíte se orientovat ve vlakových jízdních řádech, cestou si přečtete krásnou knížku nebo si můžete zahrát hru Jízdenky, prosím. Když zrovna nebude chuť na cestování, stačí vytáhnout dřevěné kolejničky a postavit si vláčkodráhu nebo si můžete zahrát strategickou hru Pexino, která je víc než jen obyčejné pexeso. Tak vzhůru na cestu.

Jak batoh plný zážitků vypadá?

Logo s Zážitkových batůžků